PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=901}
7,6 108 203
oceny
7,6 10 1 108203
7,3 16
ocen krytyków
Nie lubię poniedziałku
powrót do forum filmu Nie lubię poniedziałku

1. Młodzieniec, który nad ranem wymknął się od dziewczyny, narobił dodatkowych krzyżyków, potem zostawił but koło drzwi do mieszkania dźwigowego to jeden z rabusiów oddziału banku PKO.

2. Siedziba Maszyno-Hurtu mieści się na skrzyżowaniu dzisiejszych: Alei Prymasa Tysiąclecia z ulicą Kasprzaka.

3. Łazuka w scenie, kiedy daje autograf kierowcy polewaczki znajduje się na skrzyżowaniu Alei Prymasa Tysiąclecia z ulicą Kasprzaka (tam gdzie Maszyno-Hurt). Następnie skręca na północ w stronę Woli zgodnie z zakrętem torów tramwajowych. Dzisiaj taka trasa tramwajowa już nie istnieje. Zakręt torów tramwajowych w stronę Woli jest jedynie na Skierniewickiej.

4. Na słupie ogłoszeniowym, z którego Łazuka zdziera podpisany plakat znajdują się również plakaty filmów: Dzień oczyszczenia (1970) - Jerzy
Passendorfer, Jak rozpętałem II wojnę światową (1969) - Tadeusz Chmielewski, Paryż-Warszawa bez wizy (1967) - Hieronim Przybył.

5. Łazuka wychodząc w poniedziałek nad ranem z restauracji Sofia (Al. Jerozolimskie 6) wyrusza w stronę Centrum. W kadrze widać Rondo de Gaulla, ale bez palmy, która stanowi nieodłączny element tego ronda.

6. Pani domu robiąca mus cytrynowy śledzi poczynania kucharza na telewizorze OPAL 2.

7. Scena kiedy milicjant kieruje ruchem drogowym, a jego synek wyczekuje na motorze krecona byla na rogu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej.

8. Rovanelli pragnąc dostać się do Maszyno-Hurtu probuje złapać taksówkę stojąc przed Domem Meblowym Emilia na ulicy Emilii Plater 51.

9. Dzwig, który podwieszone ma rusztowanie ze śpiącym mleczarzem znajduje się przy ulicy Pańskiej (równoległa do Prostej), gdzie trwała budowa bloków. W kadrze można zauważyć rondo ONZ, a dokładnie skrzyżowanie ulic: Jana Pawła II ze Świętokrzystką.

10. Taksówkarz z Rovanellim piją piwo pełne 0,33L za 2,78 - tak wynika z cennika ma kiosku. 0,5 L w cenie 4,40.

11. Kiedy młodzian w okularach "pożycza" samochód Łazuki, kadr przedstawia rondo De Gaulaa. Jednak nie ma na nim jeszcze słynnej palmy.

12. Park, w którym dziadek w kapeluszu zaserwował sobie drzemkę znajduje się przed Placem Bankowym.

13. Matka, ktora spotkała kolezanke przed wejsciem do przedszkola, to ta sama pani która zajmuje sie transportem w Urzedzie, do którego udał się Bączek.

14. Na okęciu w tle widać radziecki samolot TU-134 - produkowany seryjnie w latach 1966-1984.

15. W krajobrazie Warszawy mozna doszukac sie trolejbusów, których dzisiaj już nie ma.

16. Na lotnisku wśród oczekujących jeden mężczyzna trzyma w rękach magazyn Heroldo de Esperanto, poświęcony temu językowi.

17. W scenie kiedy przypadkowi przechodnie decydują się pomóc Rovanellemu z samochodem, w tle widac Rotundę oraz wykopy i chałdy piasku.

18. Rajd Rovanellego na Starym miescie odbywał sie na ulicy Bednarskiej.

19. Dziadek młodego złodzieja samochodów zasnął, a w rękach trzymał magazyn PLAYBOY.

20. Ksiądz na imprezie powitalnej dla Polaka z Ameryki polewa wódkę wyborową.

21. Impreza powitalna na cześć Polaka z Ameryki odbywała się w pobliżu Kina śląsk, którego szyld można zauważyć w scenie rozmowy rabusia z
milicjantem. Kino Śląsk znajdowało się wtedy w okolicach ulicy Wspólnej.

22. Szkoła podstawowa tysiąclecia, której budowę sfinansował rodak z Ameryki jest im. Polonii Zagranicznej.

23. Jak podał spiker wiadomości (Jan/Zenon Suzin): W zamian za import sznurka do snopowiązałek z Włoch, Polska będzie eksportowała do tego kraju kombajny zbożowe. Prawdopodobnie chodzi o kombajny Bizon.

24. Rovanelli w scenie kiedy szuka sklepiku z chemią gospodarczą znajduje się na placu konstytucji. W jedym z kadrów można dostrzec napis Cepelia i charakterystyczną latarnię z placu.

25. Recytator wiersza o Warszawie, który pojawia się na koniec filmu deklamuje wiesz do domofonu jednego bloku ze ściany Wchodniej. Przy
dzisiejszym pasażu Stefana Wiecheckiego. Ulica równoległa do Marszałkowskiej. W tle widać szyld SAWA.

26. Z wiadomości wynika, że ówczesny poniedziałek był 15 września 1970 r. Natomiast według kalendarza, poniedziałek 15 września wypadał w roku 1969.

27. Urzędnicy, którzy mieli odebrać Rovanellego z lotniska wychodzili z Ministerstwa Finansów przy ul. Świętokrzyskiej.

ocenił(a) film na 9
filipmosz

28. W scenie, kiedy zmienia się sygnalizacja świetlna (z czerwonego na zielone) w tle kadru widać mężczyznę na dachu bloku ściany wschodniej, który układa żółty napis RUCH.

29. Pomnik Nike znajduje się naprzeciw Teatru Narodowego, obecnie jest on w okolicach tunelu, którym biegną Aleje Solidarności pod Starym Miastem.

30. Śpiący pasażer, któremu stewardesa pomaga zapiąć pasy jest Tomasz Lengren.

filipmosz

Miejsce gdzie Romanelli spotyka panią która twierdzi że to znowu proszek który niszczy bieliznę i że nie ma okularów to ulica Raoula Wallenberga niedaleko Świętokrzyskiej

mgrtk

Rovanelli

filipmosz

Tą stewardessą jest Agnieszka Fitkau-Perepeczko

ocenił(a) film na 8
filipmosz

Brawo:)

ocenił(a) film na 10
filipmosz

Temat stary, ale odnośnie punktu 5: palma została zainstalowana dopiero w 2002 roku, także to chyba oczywiste że nie było jej widać w filmie?

boring_prophet

Nieźle zebrane wszystkie miejsca.
Ale z tą palmą... widać, że młody człowiek. Niedługo będą pisać, że nieodłącznym elementem pl. Zbawiciela jest tęcza, kurka wodna. ;)

ocenił(a) film na 8
John_Clock

Przecież już nie ma tęczy.

filipmosz

Super sprawa! Gratuluję i dziękuję.

filipmosz

nie jestem pewny, ale chyba w jednej ze scen widać prototypowy polski samochód Syrena Sport.( który nigdy nie wszedł do produkcji)

zombiethewhite

chyba że to triumph

zombiethewhite

Tak, to "tylko" triumph. Podzespoły triumpha posłużyły za to do skonstruowania jednej z replik syreny sport, konkretnie tej firmowanej Wódką Żołądkową :)

ocenił(a) film na 6
rallycan

A dokładnie Triumph Spitfire

filipmosz

Poprawka do punktu 12:
Ten park jest zupełnie gdzie indziej. Pomnik w tle to pomnik Mickiewicza a nie Dzierżyńskiego. Dokładnie widać to w scenie, gdy wnuk przyprowadza tam dziadka i sadza go na ławce dając gazetę do poczytania (jest to scena zaraz po oświadczeniu B. Łazuki, że nie jeździ po pijanemu).
Dokładnie jest to obecny Skwer H. C. Hoovera, widać też przez moment fragment Krakowskiego Przedmieścia.

filipmosz

Kiedy młodzian będący amatorem cudzych samochodów dla dziadka chce ukraść Warszawę taksówkarza stojącą przy Alei Prymasa Tysiąclecia z ulicą Kasprzaka pod Maszynohurtem i odstrasza go basen jaki zrobiła w niej polewaczka z ad. 3 to od razu materializuje się w okolicach ronda de Gaulla pod dzisiejszym klubem Tango & Cash. A co do palmy to ja jestem rocznik 84 i świetnie pamiętam czasy jak jej tam nie było.
Druga ciekawostka jest taka, że Milicjant, tata Jacka mieszkał najprawdopodobniej na osiedlu bloków w na Czerniakowskiej w okolicach Chełmskiej. I świetnie widać też linię tramwajową biegnącą tamtędy od Gagarina w stronę Wilanowa, zlikwidowaną ostatecznie jakieś 2-3 lata po zdjęciach do filmu.

magal84

Czerniakowska 30

filipmosz

AD18. POPRAWKA.
Owszem, zaczyna rajd Bednarską, ale później jedzie Mostową.
pozdrawiam

magporeb_2

Jeżeli mówimy o Romanellim to jedzie później ul. Mostową a dwie sceny mają miejsce na tym samym odcinku. Na koniec skręca w bramę budunku.

ocenił(a) film na 10
filipmosz

Pięknie żeś to wszystko wypunktował.Że też ci sie chciało.

ocenił(a) film na 8
filipmosz

Mam nadzieję, że choćby większości tych informacji nie zaczerpnąłeś z książki "Filmowy przewodnik po Warszawie" Andrzeja Sołtysika ;) ?

filipmosz

Nie wiem czy wątek jeszcze żyje, ale dorzucę, że poczta, którą Mieczysław Czechowicz czyścił z kasy, znajduje się na Pradze Płd, przy Grochowskiej 246, niedaleko Ronda Wiatraczna. Szalik rzucony z dzwigu przy Pańskiej pokonał niezły kawał drogi :D

ocenił(a) film na 8
filipmosz

Można by zrobić film porównawczy. Ktoś kto ma kamerę i statyw a nawet i telefon wystarczy, pojeździł by do tych miejsc i nagrał. Zmontował film w którym by było porównanie poszczególnych kadrów.

filipmosz

17. Te wykopki to teren, gdzie po zburzeniu kamienic, Skanska za chwilę rozpocznie budowę hotelu Forum.
21. Impreza odbywała się po prostu w hotelu Grand na Kruczej. Śląsk był od tego szyldu w prawo, na placyku przy Ministerstwach, na końcu Wspólnej. Wyjście z kina było na Żurawią.
24. Cepelie w centrum były dwie jedna koło placu Konstytucji, ale mała i pod arkadami, druga duża róg Nowogrodzkiej i Marszałkowskiej k. hotelu Metropol. Nie widzę charakterystycznej latarni z pl. Konstytucji, montażówka neonów się nie liczy.
Sklep "Dla Pani" Marszałkowska 84/92.
25. Recytator Andrzej Nardelli podchodzi do domofonu chyba Złota 11. To nie są te wysokie bloki, bo za mało guzików na tablicy.

filipmosz

Zabawne, że milicjanci zabierają Łazukę z ulicy Przechodniej i mają zawieźć do domu na Senatorską... która jest 200-300 metrów stąd. A już tyle km przeszedł.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones